İşitme duyumuz

İşitme duyumuz, uyurken bile sürekli aktif olan tek duyumuzdur.

İşitebilmemiz önemlidir

İşitme kaybı, günlük hayatımızı ve yaşam kalitemizi etkileyebilir. 

İşitme duyumuz, sürekli önemli bilgiler almamızı sağlamakla beraber duygular yaşatır ve hatırlanacak anılar bırakır. İşitebilmemiz önemlidir:

 

Ayrıca muhtemelen çalan müziği ve gülen çocukları da kaçırmayacağınız gibi sevdiğiniz kişinin fısıldadığı güzel sözleri de duyabilirsiniz. Peki tabiatın huzur veren seslerine ne dersiniz: Kuşların cıvıltısı, rüzgârda süzülen sonbahar yaprakları, plajda vuran dalgalar veya sıcak bir şömine ateşinin çıtırdaması.

İşitme duyumuz nasıl çalışır?

İşitmek için iki kulağımızı ve beynimizi kullanırız. Bunun iyi bir nedeni de var.

Doğal işitme
Sağlıklı bir işitme sistemi hem düşük sesleri (kontrabas veya trafik) hem de yüksek sesleri (violin veya kuş cıvıltısı) algılayabilir. Bu, teknik bir dille ifade etmek gerekirse, yaklaşık 20 ile 20.000 Hertz arası frekanslardaki sesleri duyabildiği anlamına gelir. Sağlıklı bir işitme sistemi ayrıca çok düşük sesleri (sivrisinek vızıldaması) ve aşırı yüksek sesleri (jet motoru) de işleyebilir. Bu sesler, 0 ile 120 desibel aralığına denk gelir.

Konuşmaları anlamak
Beynimiz özellikle dil anlamada uzmandır ve dillerin her şekliyle her durumda baş edebilir. İster bir kafede oturalım, ister telefonda olalım, ister derste; beynimiz, gelen tüm önemsiz sesleri filtreler ve sadece duymak istediklerimize odaklanır. Beynin bu özelliği sayesinde bir senfoni orkestrasını dinlerken tek bir enstrümana odaklanabiliyor veya gürültülü ortamlarda karşılıklı konuşabiliyoruz.

Uzaysal işitme
Beynimiz, başımızın 360 çevresindeki sesleri duyar; yani başımıza her açıdan gelen sesleri. Beynimiz önden ve arkadan, yukarıdan ve aşağıdan gelen sesleri ayırt edebilir. Bu sayede, bir sesin nereden geldiğini, bulunduğumuz odanın ne kadar büyük olduğunu ve ses kaynağı ile aramızda bir engelin bulunup bulunmadığını anlayabiliyoruz.